Marketlerde de ekmek gramajları denetlendi

Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, düşük gramaj tarifesinin yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen ekmeklerin gramajlarının düşürüldüğü yönündeki ihbarlar üzerine ekmek fırınlarına yönelik yapılan denetimlerin ardından, bugün de marketleri denetlendi. 10 markete eksik gramajdan cezai işlem uygulandı.

Marketlerde de ekmek gramajları denetlendi

Bursa İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, ekmekte düşük gramaja karşı başlatılan denetimlerini sürdürüyor. Yıl boyunca rutin aralıklarla sahada gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerine yönelik denetimler yapan zabıta ekipleri, bu kez ekmeklerdeki düşük gramajlar için marketleri denetledi. Aynı zamanda halk sağlığını korumak adına yapılan denetimler kapsamında, tüm marketler denetimden geçti.

TÜM MARKETLER DENETLENDİ

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen ekmeklerin gramajlarının düşürülmesi talebinin reddedilmesine rağmen bazı fırınların düşük gramajlı ekmek satışında ısrar ettiği yönündeki şikayetler üzerine, hafta başında ekmek fırınlarına yönelik denetimler yapılmıştı. Fırınların ardından marketler de mercek altına alındı. Yapılan denetimlerde gramaj kontrolünün yanı sıra covid-19 tedbirleri, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, fiyat tarifeleri, genel temizlik ve yaya yolu işgalleri konusunda da kontroller yapıldı. Bu kapsamda İnegöl’de faaliyette bulunan tüm marketlere yönelik denetim gerçekleştirildi.

10 MARKETE CEZAİ İŞLEM UYGULANDI

Denetimlere ilişkin Zabıta Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Zabıta Müdürlüğümüz tarafından halk sağlığının korunmasına yönelik rutin denetimler kapsamında, son dönemde sıkça şikayet alınan eksik gramaj hususu ağırlıklı olmak üzere zincir marketler öncelikli olarak marketlere yönelik denetimler gerçekleştirildi. Ekiplerimizin tüm detaylara dikkat ettiği denetimler kapsamında eksik gramajın yanı sıra covid-19 tedbirleri (maske kullanımı, kolonya, dezenfektan vb.), işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı bulunup bulunmaması, fiyat tarifeleri, genel temizlik, uyarıcı levhalar ve yaya yolu işgalleri konularında da kontroller gerçekleştirilmiştir. Denetimlerde 10 işyerine eksik gramajlı ekmek satışı sebebiyle cezai işlem uygulanmıştır. Halkımızın sağlık ve esenliği için denetimlerimiz 7/24 esasına göre devam etmekte olup, her türlü görüş, öneri ve şikayetlerinizi 153 No’lu Belediyemiz Çözüm Merkezine iletebilirsiniz.”

banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner9