GMO Bursa Şube Başkanı Durmuş: Sağlıklı gıdaya erişim, güvence altına alınmalı

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş, Ramazan’da gıda fiyatları üzerinden fırsatçılık yapılmasına karşı uyardı: Bu süreçte denetimler sıklaştırılmalı.

GMO Bursa Şube Başkanı Durmuş: Sağlıklı gıdaya erişim, güvence altına alınmalı
banner5

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş, Ramazan’ı fırsata çevirmek isteyen fırsatçılar için önemli uyarılarda bulundu. Güvenilir gıdaya ulaşmanın özellikle pandemi döneminde oldukça önemli olduğunu vurgulayan Durmuş, “Denetimler artırılsın, bu süreci el birliği ile atlatalım” çağrısında bulundu.

STOKÇULARA İZİN VERİLMEMELİ

Pandemiyle mücadelede hijyen kuralları kadar sağlıklı beslenmenin de önemli bir silah olduğunu vurgulayan Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Durmuş, “Güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimin hem bu salgın sürecinde hem de normal yaşantımızda ne denli önemli bir konu olduğunun farkında olmalıyız. Ancak gerek ekonomik sebepler, gerekse iklimsel değişikliklerin yarattığı mevsimsel kuraklıklar ve bunun sonucunda tarımsal üretimdeki verim azalışı, bireylerin yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşmasının önündeki sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra, sıradan koşulların dışında Ramazan gibi gıda ürünlerine olan talebin ve dolayısıyla tüketimin arttığı özel dönemlerde bu konu, ayrı bir hassasiyet ve bakış açısı gerektiriyor. Bu süreçte öncelikli olarak denetim sıklığının artırılmasını, halk sağlığını tehdit eden gıdalarda taklit ve tağşiş yapan kişilere fırsat verilmemesini ve toplum olarak birlik ve beraberlik içerisinde atlatabileceğimiz bu süreci kendine fırsat olarak gören kötü niyetlilere ortam yaratılmamasını istiyoruz. Tarım ve gıda ürünlerinde stokçuluk yaparak gıda fiyatlarının dalgalanmasına sebebiyet veren işletme ve kişilere en ağır cezaların verilmesi, fahiş fiyatlarla gıdaya erişimi zorlaştıranların da denetlenmesi ve gerekli yasal işlemlerin uygulanması için çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ NELERE DİKKAT ETMELİ?

Merdiven altı üretim yapılan yerlerden kesinlikle uzak durulması gerektiğini de kaydeden Serkan Durmuş, “Gıda alışverişi ve tüketim alışkanlıklarının arttığı Ramazanda vatandaşımıza önemli uyarılarımız var. Yeterli, dengeli ve doğru beslenilmeli ve Tarım ve Orman Bakanlığı‘nca verilen kayıt veya onay numarasının yer aldığı etiket bilgileri kontrol edilmeli. Merdiven altı işletmelerin ürettiği ürünler asla satın alınmamalı. Ayrıca, alışverişlerimizde Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yönetmeliklerinde belirtilen kurallara uyulmalı, bu ayda ve içinde bulunduğumuz süreçte ekmek ve pide tüketimi başta olmak üzere ihtiyaç fazlası alımdan kesinlikle kaçınılmalı. Keza ürünlerin depolama koşulları ve raf ömürleri dikkate alınarak yeterli miktarda alıma dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3

banner1