AdColony heyecanla beklenen Anneler Günü alışveriş tercihleri araştırmasını yayınladı

Yılın belki de en samimi, en sevgi dolu günü olan Anneler Günü yaklaşırken hepimizin kafasında annelerimize ne hediye alalım sorusu belirmeye başladı. Bu sene ikinci kez karantina dönemine denk gelen Anneler Günü, bizi bekleyen klasik Anneler Günü kahvaltılarını ve hediye verme heyecanını da diğer yıllardan farklı kılıyor. Yine bu sene alışveriş tercihlerimizde mobile ilgi ve ihtiyacın en üst seviyeye çıkacağını söylemek de kesinlikle yanlış olmaz.

AdColony heyecanla beklenen Anneler Günü alışveriş tercihleri araştırmasını yayınladı

AdColony’nin kendi envanterinde Türkiye’deki kullanıcılar ile gerçekleştirdiği ve bu dönemdeki satın alma alışkanlıkları ve tercihlerini daha iyi analiz etme amacıyla yürüttüğü Anneler Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması mobilin yükselişini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Katılımcıların Anneler Günü alışveriş yaklaşımlarına baktığımızda; %65’i geçmişte Anneler Günü için alışveriş yaptıklarını ve bu sene de alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Katılımcıların %53’ü daha önce Anneler Günü için online alışveriş yaptıklarını belirtirken, %40’ı ise bu sene online alışverişi tercih edeceklerini bildiriyor. Akıllı telefonlar ise online satın alma işleminde %67 ile en çok tercih edilen cihazlar oluyor.

Bu özel günde annemizi mutlu etmek, onlara kendilerini değerli hissettirmek herkesin en büyük isteği. Hangi hediyeyi alacağımıza karar vermek bazen zor olsa da katılımcıların %47’si online reklamların hediye alma kararlarını etkilediklerini belirtiyor. Bunu %31 ile online alışveriş siteleri, %21 ile ürün karşılaştırma siteleri ve %12 ile markalardan gelen e-postalar takip ediyor.

Ankete katılanların %73’ü ne olursa olsun Anneler Günü için alışveriş yaparken akıllı telefonlarını her zaman kullandığını belirtiyor. Katılımcıların %63’ü aldıkları hediyeyi annelerine kişisel olarak vereceklerini belirtirken, %28’i ise hediyeyi annelerinin evlerine göndereceğini belirtiyor.

Özellikle pandemi sürecinde zirve yapan online alışveriş bu yıl Anneler Gününde de en çok tercih edilen yöntem olacak. Katılımcıların %84’ü bu yıl pandemi sebebi ile daha fazla online alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Buna sebep olarak da %53’ü online alışverişin daha güvenli olduğunu, %43’ü ise fiyatları karşılaştırmanın daha kolay olduğunu belirtiyor. Online alışverişte herkesin beklentisinin farklı olduğunu da inkar edemeyiz. Kullanıcıların %96’sı akıllı telefonlarından alışveriş yaparken hızlı ve sorunsuz bir işlem sürecini, güvenilir bir markadan satın almayı ve kolay iade sürecinin en önemli faktörler olduğunu düşünüyor.

Mobil cihazlarında karşılarına çıkan reklamlar ise satın alma davranışlarını çok büyük oranda etkiliyor. Ankete katılanların %71’i mobil cihazları üzerinden kendileri ile ilgili bir ürünü doğrudan bir mobil reklam aracılığı ile satın alacağını belirtiyor. %39’u ise mobil cihazlarında Anneler Günü ile ilgili karşılarına çıkan bir reklama tıkladıklarını ve ürünü satın aldıklarını bildiriyor.

banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner9